دکتر عمران مرادلو، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا


 

 

زمینه ی پژوهشی

انرژی به یکی از نیازهای اساسی زندگی تبدیل شده است. ایران نیز کشوری با ذخایر فراوان انرژی تجدیدناپذیر شامل نفت و گاز است. منابع انرژی فسیلی، ناسازگار با محیط زیست و پایان یافتنی است و بی شک، منابع انرژی تجدیدپذیر جایگزین سوخت های فسیلی خواهند شد.  در میان منابع انرژی تجدید پذیر، انرژی خورشیدی نقش مهمی را به عنوان منبع انرژی آینده بازی خواهد کرد و ابزارهای فوتوولتائیک و سلول های خورشیدی، از جمله سیستم های تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی خواهند بود. لذا از این منظر، تحقیقات بر روی منابع انرژی تجدیدپذیر و روش های تولید و ذخیره ی انرژی اهمیت بسیاری خواهد داشت. سیستمهای ذخیره انرژی مکمل برای جبران افت و خیزهای سیستمهای تولید انرژی نظیر سلول های خورشیدی و توربین های بادی، شامل باتریها و ابرخازنها هستند. ابرخازنها با داشتن ویژگی هایی از قبیل شارژ/دشارژ سریع، چگالی توان بالا، طول عمر بیشتر، بهره برداری ایمن، پویایی بالا، مقاومت داخلی کم و کاربردپذیری بالا سیستم های مناسبی برای ذخیره انرژی الکتریکی هستند. لذا در ذخیره و توزیع انرژی، ابرخازن ها در کنار باتری ها در آینده نقش بسزایی خواهند داشت. هیدروژن می تواند به عنوان سوخت آینده در نظر گرفته شود و تکنولوژی های سازگار با محیط زیست برای تولید هیدروژن گسترش یابد. در واقع، هیدروژن به عنوان جایگزین مناسب دیگری برای منابع سوخت های فسیلی مطرح است. تولید هیدروژن بر پایه ی شکافت فوتوالکتروشیمیایی آب با استفاده از نور خورشید یک روش سبز و سازگاز با محیط زیست است.

گروه تحقیقاتی دکتر عمران مرادلو با نام Nano-GEM در این زمینه ها فعال است. در زمینه ی انرژی، سه موضوع مورد توجه و علاقه ی گروه است: فوتوالکتروشیمی، سلول های خورشیدی و ابرخازن ها. در زمینه ی روش های فوتوالکتروشیمیایی، تحقیقاتی خوبی به انجام رشیده است و اکسیدهای و سولفیدهای فلزی نیم رسانا ساخته شده و رفتار فوتوالکتروشمیایی آنها بررسی و مطالعه شده است. در زمینه ی ساخت و مشخصه یابی انواع سلول های خورشیدی، طراحی و ساخت سلول های خورشیدی حساس شده با رنگدانه (DSSC) مبتنی بر نانوساختارهای تیتانیوم دی اکسید به انجام رسیده و در حال انجام است. پروژه هایی بر روی سلول های خورشیدی پروسکایت نیز در گروه در حال انجام است. در زمینه ی ابرخازن ها، ساخت و مشخصه یابی ابرخازن های مبتنی بر اکسیدهای فلزی و مواد کربنی توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی گروه به انجام رسیده و یا در حال انجام و پیگیری است. در زمینه ی محیط زیست، استفاده از ترکیبات فوتوکاتالیستی و فوتوالکتروکاتالیستی برای تخریب آلاینده ها مورد توجه گروه تحقیقاتی قرار گرفته است.

 

 

 

 

 مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی (ISI) و مجلات علمی پژوهشی

به بخش انگلیسی سایت مراجعه فرمایید.

 

 

 

افتخارات/جوایز

 

عضو انجمن شیمی ایران

عضو انجمن علوم و فناوری های شیمیایی ایران

رییس هیات مدیره انجمن علوم و فناوری های شیمیایی ایران-شاخه استان تهران

عضو شورای راهبری گروه شیمی و فرایند پژوهشگاه نیرو (آبان ماه 1394 تاکنون)

پژوهشگر برتر گروه شیمی دانشگاه الزهرا، 1395

پژوهشگر برتر با ارایه مقاله ی پر استناد دانشگاه الزهرا، 1394

پژوهشگر برتر گروه شیمی دانشگاه الزهرا، 1393

دانشجوی نمونه دانشگاه شیراز، 1387

رتبه اول دانشجویان فارغ التحصیل دکتری شیمی تجزیه دانشگاه شیراز، 1388

 

 

 

 

 

کتب تألیفی/ترجمه شده

  • 1. علی زارع، معصومه عمادی، عمران مرادلو، مریم ایرانپور، آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 (تالیف)، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت، 1393

    2. عمران مرادلو، مریم مالک زاده، نانوانرژی: کاربرد نانوفناوری در تولید انرژی (ترجمه)، انتشارات آوند اندیشه، 1396